Firma Handlowa MG
ul. Łódzka 165,
62-800 Kalisz
tel. 62 757 30 54
email:

Zakładanie i aranżacja ogrodów

Minęła już euforia wyrażona słowami „mój jest ten kawałek podłogi” – mamy dom. Dookoła jeszcze księżycowy krajobraz, ale oczyma wyobraźni widzimy już nasz wymarzony ogród. Dla jednych ogród jest realizacją marzenia o kawałku raju na ziemi, dla innych – kolejnym dowodem na pokaźny stan posiadania. Jednym marzy się aranżacja ogrodu w konkretnym stylu (angielskim czy japońskim), innym stworzenie miejsca do zabawy, biesiadowania i aktywnego spędzania czasu. Zakładanie ogrodów to nie jest łatwa sprawa. Jeśli na etapie owego księżycowego krajobrazu popełnimy błędy związane z przygotowaniem gleby, wysiewem roślin, nasadzeniami czy rozplanowaniem elementów małej architektury ogrodowej, będą się one mściły latami. Nieznajomość sztuki ogrodniczej może prowadzić nawet do tego, że cena naprawy naszych błędów będzie wielokrotnie wyższa od tej, którą zapłacilibyśmy od razu zlecając stosowne prace wykwalifikowanej firmie.

Ogród mój widzę wielki…


Duży ogród to duże wyzwanie, ale nie jest tak, że im większy – tym większe. Często największą trudność sprawia aranżacja ogrodu miniaturowego albo nietypowego. Jak projektować ogród duży? Przede wszystkim na samym początku trzeba podjąć decyzję czy ma to być wyłącznie ogród kwiatowy lub łączący część kwiatową z drzewostanem, czy też potrzebny nam będzie także obszar rekreacyjny. Zakładanie ogrodu od podstaw przez pracowników specjalizującej się w tym firmy to gwarancja, że nasze niedbale rozrysowane na kartce plany staną się rzeczywistością. Sami nie jesteśmy w stanie ocenić rodzaju gleby, dobrać odpowiednich nawozów czy zdecydować, które rośliny nie powinny ze sobą sąsiadować. Jeśli zależy nam na tym, żeby kwiaty kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni, musimy zdać się na fachowców, którzy zaprojektują rabaty w taki sposób, że więdnięciu jednych gatunków będzie towarzyszyło pojawianie się pąków na kolejnych. Warunki rozwoju roślin są w przypadku ogrodu kwiatowego kluczowe – także nasłonecznienie. Aranżacja ogrodów kwiatowych wymaga wiedzy, którą musielibyśmy posiąść zanim wbijemy w ziemię łopatę. Jeśli nam tej wiedzy brakuje – nie ryzykujmy.

W dużym ogrodzie ważne jest wyznaczenie strefy rekreacyjnej: trawnika do gry w piłkę, grillowiska czy miejsca na przydomowy plac zabaw. Jeśli zależy nam na tym, aby ta część oraz kwiaty, drzewa i krzewy stanowiły jednorodny estetycznie organizm, warto zlecić wykonanie projektu oraz aranżację ogrodu firmie specjalizującej się w tego rodzaju zadaniach.

W małym ogródeczku


W warunkach miejskich często mamy do czynienia z malutkimi przydomowymi ogródkami albo z wersją: miniaturowy przedogródek plus kilka metrów trawnika za domem. W takim wypadku ciekawe aranżacje przesądzają o urodzie i użyteczności ogródka. Pozostawienie tej enklawy zieleni samej sobie może doprowadzić do tego, że zacznie ona nie zdobić, a szpecić nasz wymarzony domek jednorodzinny. Ogródek przed domem to jego wizytówka, trawnik za nim – nadzieja domowników na przyjemny odpoczynek nawet w dniu powszednim. Tu liczy się każdy centymetr ziemi. Trawnik musi być dostosowany do natężenia ruchu, rośliny względnie łatwe w utrzymaniu i nawożeniu, a drzewa nie mają prawa zabierać słońca. Aranżacja małego ogrodu wymaga więc chirurgicznej precyzji oraz wyjścia poza schematy: często najlepsze okazują się rozwiązania niekonwencjonalne, podpatrzone np. w warunkach brytyjskich – Anglicy to mistrzowie aranżacji przydomowych ogródków wielkości chusteczki do nosa. Zasady projektowania ogrodów nie są proste: za każdym razem trzeba działać w innych warunkach.

Ogród nietypowy


Wyobraźcie sobie teraz ogród na skarpie albo na wąskim pasku ziemi biegnącym dookoła posesji tudzież pasku wzdłuż ekranów akustycznych przy ruchliwej ulicy. Wszystkie te miejsca wymagają specjalnego traktowania. Skarpa – umocnienia, często drenażu oraz stosownego doboru roślin. Pasek ziemi dookoła posesji – stworzenia optymalnych warunków rozwoju dla zieleni. A ostatni przypadek – całościowej koncepcji: mowa tu o tzw. ogrodach/parkach liniowych (nie mylić z linowymi!) lub linearnych coraz popularniejszych w wielkich zatłoczonych aglomeracjach miejskich. Zadając sobie pytanie ile kosztuje aranżacja ogrodu (nietypowego ale też każdego innego) trzeba też zapytać o późniejszy koszt utrzymania ogrodu w nienagannym stanie. Koszenie trawnika, wertykulacja, zwalczanie chwastów, wycinka drzew i krzewów – wszystkie te działania są konieczne, żeby ogród pełnił swą zasadniczą funkcję: zdobił. Utrzymywanie ogrodów to także zadanie dla profesjonalistów, gdyż dysponują oni odpowiednim sprzętem.


Aranżacja ogrodów w Kaliszu to domena firmy MG. Na zakładaniu ogrodów kwiatowych czy ogrodów zimowych albo ogrodów z trawami ozdobnymi znamy się jak nikt inny. Warto skontaktować się z nami i wspólnie podjąć decyzję co do stworzenia małego (albo dużego…) kawałka raju na ziemi. Pełen zakres usług ogrodniczych oferowany przez naszą firmę to gwarancja doskonałej aranżacji a później fachowej opieki nad nowo powstałym ogrodem.